Başarılı projelere imza atan BTM girişimleri

İstanbul Ticaret Odası tarafından kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), girişimcilik sahnesinde basamakları hızla tırmanıyor. Dünyanın önde gelen 5 kuluçka merkezinden biri olan BTM’de start-up’lar bir yandan kendi hikayelerini yazarken bir yandan da Türkiye’nin girişimcilik hikayesine katkıda bulunuyorlar.

Sahne XL Etkinlikleri
En iyi hikaye yazan BTM girişimleri, yılda iki kez Sahne XL etkinliği ile yatırımcılarla buluşarak projelerini sunma fırsatı yakalıyor. Bu yılın ilk Sahne XL etkinliği, BTM’nin Fulya’daki yerleşkesinde yapıldı. BTM’nin kuruluşundan bu yana 17’nci kez yapılan etkinlik, farklılık yaratmayı amaçlayan girişimcilerin ve startup’ların iş dünyasıyla entegrasyonunu sağlıyor. Yatırımcılara inovatif bir dünyanın kapılarını açan Sahne XL etkinliğinde, Ön Kuluçka ve Kuluçka programlarını 6 aylık süreci başarıyla tamamlayan 18 girişimci sunum yaptı. Girişimcilerin büyük kısmının yapay zeka temelli projeler üzerinde çalışması dikkat çekiciydi.

Momentum Teması
Momentum temasıyla düzenlenen Sahne XL etkinliğinin açılış konuşmasını İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç gerçekleştirdi. Sözlerine "Heyecanlanıyoruz, çünkü İstanbul’da bir girişim rüzgarı estirmek için büyük yatırım yaptığımız BTM’nin meyvelerini topluyoruz" diye başlayan Avdagiç, "Hemen itiraf edeyim ki, artık gelenekselleşen Sahne XL etkinliğimiz hem bir girişim dostu, hem bir iş dünyası mensubu, hem de İTO ve BTM Başkanı olarak beni en çok heyecanlandıran etkinliğimiz. Girişimci gençlerimizin ülkemizin ufkunu daha da genişleteceklerine dair ümidim gerçeğe dönüşüyor. O yüzden bu salonu dolduran girişimcilere ve sizlere diyorum ki: İyi ki varsınız. İyi ki bugün varlığınızla Sahne XL etkinliğimize güç veriyor, anlam katıyorsunuz" şeklinde konuştu.

Sahne XL: Gelecek İçin Dönüm Noktası
Avdagiç, Sahne XL etkinliğinin yenilikçi ve teknolojik fikirlerin doğru stratejilerle birleştiğinde büyük bir ticari potansiyele dönüştüğünü kanıtladığını belirtti. Artık rahatlıkla şunu söyleyebiliriz: Sahne XL etkinliği, geleceğin iş dünyasını şekillendirecek vizyonerler, yenilikçiler ve liderler için de önemli bir dönüm noktasıdır" diye ekledi.

"Bir evladım gibi alıp büyüttüğüm BTM’nin 7’nci yılını kutladık. Benim de görevimde 7’nci yılım" diyen Avdagiç, şöyle tamamladı: "Bu 7 yıllık çabamız sonucunda BTM hayal edilemeyecek bir yere geldi. BTM, 7 yılda 9 binden fazla girişimciye ve 6 bine yakın girişime destek oldu. Bu, bir girişimcilik merkezi için önemli bir başarıdır. BTM’yi hem fiziksel hem de içerik anlamında büyüterek, Türk girişimciliğinin merkezi haline getirdiğimizin bir kanıtıdır. Bu arada, arkadaşlarım bana güzel bir haber verdi: BTM, Global Startup Ödülleri’nde ‘En İyi Kuluçka Merkezi’ kategorisinde finale kaldı. Ardından da şu an halk oylaması sürecinin başladığını ve 8 Temmuz’a kadar devam ettiğini belirttiler. İnanıyorum ki, BTM bu yarışmada da hak ettiği ödülü alacak. Sizlerin destek ve oylarınız da bu ödüle ayrı bir anlam katacak."

Hedef Dünya Birinciliği
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren diğer isim BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı’ydı. Konuşmasına "Bugün burada bulunan girişimcilerimizin ortak bir özelliği var: Hayal kurmak ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürme arzusu! İşte bugün bu cesur adımları atan ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çabalayan 18 girişimcimizi dinleyeceğiz. Şimdiden her birini yürekten kutluyorum" diyerek başlayan Elbaşı, "BTM olarak 7 yıldır inovatif fikirlerle geleceği şekillendirmek için sağlam adımlarla ilerliyoruz. Bu süreçte birçok hayalimizi gerçekleştirdik ve çok güzel başarılar elde ettik. Bildiğiniz gibi, geçtiğimiz yıl UBI Global tarafından ‘Dünyanın En İyi 5 Kuluçka Merkezinden Biri’ seçildik. Bu sene de inşallah amacımız Dünya Birinciliği" şeklinde konuştu.

BTM olarak Global Startup Awards isimli organizasyonda "En İyi Kuluçka Merkezi" kategorisinde finale kaldıklarını belirten Elbaşı, 8 Temmuz’a kadar sürecek halk oylamasında herkesin oylarıyla BTM’ye destek vermesini istedi.

18 Girişimci ‘Sahne’ Aldı
Tüm girişimcilik ekosistemini ve girişimcilik meraklılarını ücretsiz olarak buluşturan ve aynı zamanda YouTube’dan da canlı yayınlanan etkinlikte iki ayrı söyleşi bölümü de yer aldı. Erken Aşama Girişimler İçin ‘DOs & DON’Ts’ isimli ilk söyleşi bölümünde APY Ventures Fon Yöneticisi Mustafa Keçeli ile 212 Kurucu Ortağı Numan Numan konuşma yaparken, AI – Ups & Downs isimli ikinci söyleşiye ise Simya VC Kurucu Ortağı Selma Bahçıvanoğlu, ENA Venture Capital Strateji Danışmanı Mehmet Üner ve LP Investor & Fundraiser’dan Melih Herman Simon katıldı. Etkinlikte sunum yapan girişimler ve alanları şunlardı:

SKYMOD Teknoloji: SKYMOD, tercih edilen büyük dil modelini kullanarak yapay zekâ asistanları oluşturmayı sağlıyor ve işletmelerin operasyonel yüklerini azaltmak için diyalog tabanlı yapay zekâ projeleri geliştiriyor.

Yenesse: Yenesse havalimanı transfer hizmetleri sunuyor. Kullanıcılar şoför bilgileri ve araç detaylarına erişip online rezervasyon yapabilirken, taşımacılar da taleplere bağımsız olarak teklif sunabiliyor.

E-dison AI: E-dison, mobilite alanında B2B2C SaaS modeli ile elektrikli araç şarj istasyonlarını akıllı hale getiren yapay zekâ modelleri üretiyor.

Heysem AI: HEYSEM AI, görüntü işleme ve derin öğrenme teknolojilerini kullanarak fabrikalarda üretim verimliliğini artırıyor. Fabrika kameralarıyla kullanıcıya gerçek zamanlı izleme ve optimizasyon sağlıyor.

Shipink: Shipink, e-ticaret firmalarına uluslararası kargo hizmeti sunuyor. Üyeler kargo ücretlerini öğrenebiliyor, etiket yazdırabiliyor, uluslararası belgeleri otomatik oluşturup gönderileri kolayca takip edebiliyor.

Mangrov: Mangrov, işletmelerin benzer ürün ihtiyaçlarını toplu şekilde almasını teşvik ederek ölçek ekonomisinden faydalanıp küçük kuruluşların endüstri devleriyle büyümesine olanak tanıyor.

KamyondaPOS: KamyondaPOS, lojistik sektöründe navlun ödemelerini kredi kartı ile yapma imkanı sunarak bireysel nakliyecilerin finansal esnekliklerini artırıyor ve nakit paraya daha hızlı ulaşmasını sağlıyor.

Mentor Özel Ders: Mentor Özel Ders, önde gelen üniversitelerden öğrenci veya mezun eğitmenleri öğrencilerle buluşturan bir pazaryeri. Öğrencilere akademik ve sosyal destek sunmayı amaçlıyor.

Upfolx: Upfolx, bir İK platformu olarak şirketlere eğitim bütçeleri atama imkânı sunarken, içerik sağlayıcılara tek bir SaaS platformu üzerinden erişim sunarak yapay zekâ destekli kişisel asistan hizmeti de veriyor.

Valufy: Valufy, şirket değerlemesini geleneksel ve modern yöntemlerle birleştirip yapay zekâ destekli bir platformda sunarak hızlı, şeffaf ve ekonomik değerleme imkanı tanıyor.

MonitUp: MonitUp, işletmelerin verimliliğini artıran bir üretkenlik aracı. Çalışan aktivitelerini izleyip geliştirilmesi gereken alanları belirliyor ve performansı iyileştirerek işletme maliyetlerini azaltıyor.

Aivigo: Aivigo, kas-iskelet hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için kişiselleştirilmiş çözümler sağlayan yapay zekâ destekli bir dijital sağlık platformudur. Kurum ve sigorta şirketlerinin maliyetlerini düşürüyor.

Anytime: Anytime, kullanıcıların kendi programlarına göre iş başvurusu yapmalarını ve işverenlerin proje bazlı ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar. Akıllı Eşleşme özelliği ise iş arayanları uygun ilanlarla buluşturuyor.

Yomio Drops: Yomio Drops, meyve ve yoğurdu düşük sıcaklıklarda dondurup vakum altında kurutarak uygulanan freeze-dry ile besin değerlerini korumuş sağlıklı atıştırmalıklar üretiyor.

Dental Cepte: Dental Cepte, diş hekimleri için gerekli olan medikal cihazlar, sterilizasyon malzemeleri, teknik servis, reklam ajansı hizmetleri gibi birçok farklı gereksinimi tek bir uygulama üzerinden sunuyor.

BlueOperation: BlueOperation, IoT teknolojileri, yapay zekâ ve bina teknolojileri entegrasyonlarını kullanarak tesis yönetimi ve operasyonel iş süreçlerine yönelik çözümler üretiyor.

Fraktal Games Studio: Fraktal Games Studio, sınırları zorlayan mobil bulmaca oyunları tasarlayarak oyuncuların düşünme becerilerini, yaratıcılıklarını ve öğrenme potansiyellerini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

Categories:

Tagged:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir